Sütlü Filtre Kahve

Sütlü filtre kahve olur mu? Kahve sevenlerin siyahla beyaz gibi ayrıldıkları bu konuya, grinin tonlarını eklemenin zamanı geldi. Filtre kahve sütle demlenir mi? Demlenirse nasıl olur? Demlenmez diyenler neden böyle düşünüyorlar? Yazımızda bir yandan bu soruları cevaplarken bir yandan da French Press kullanarak nasıl sütlü kahve demleyebileceğinizi anlatacağız. 

Kahve sütle demlenir mi?

Bu soruya kısa bir cevap vermek zor. Öncelikle birkaç teknik konuya değinmek gerek. Kahve demlemek için ideal su sıcaklığı 92°-95° derece arasıdır. Bunun altındaki ısılarda kahveniz yeterince demlenmeyecek, üzerindeki ısılarda ise yanmaya başlayacaktır. Kahvenizi demlemek için sütü bu derecelerde ısıttığınızda ise içindeki amino asitler çözülmeye ve sütün tadını bozmaya başlar. Ayrıca bu ısılarda süt kesilir. Bu nedenle sütü 80° derecenin üzerinde kaynatmamalısınız. Ancak bu ısı kahvenin demlenmesi için yeterli değildir. Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Bu sorunu çözmek için sütlü filtre kahve hazırlarken, biz French Press kullanmayı tercih ettik. Klasik dört dakikalık demleme süresini ise kademeli şekilde uzatarak, sütün değil kahvenin tadının baskın tat olması için çabaladık. Kahve nasıl demlenir yazımızda da belirttiğimiz gibi kendi damak tadınıza uygun lezzete ulaşana kadar deney yapmayı ve notlar almayı unutmayın.

Sütlü Filtre Kahve & French Press

Gerekli Malzemeler:
1) 92°-95° derece arası kaynatılmış 60 ml su,
2) 80° dereceye kadar kaynatılmış 440 ml süt ( sütü sindirmede zorluk yaşayanlar için laktozsuz süt tercih edilmelidir),
3) 32 gram (iki kişilik) French Press’e uygun kalınlıkta öğütülmüş kahve (kahve seçiminiz için Online Kahve bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz).

 

Öncelikle sütü ve suyu yukarıda belirttiğimiz sıcaklıklarda kaynatın. Sütü kaynatırken ara ara karıştırmaya ve tüm sütün eşit ölçüde ısınmasına dikkat edin.  32 gr kalın öğütülmüş kahvenizi French Press’e koyun ve üzerine yavaş yavaş suyu ekleyin. Bu aşamada kahvenin tümünün ıslanmış olmasına dikkat edin. 45 saniye kadar bekleyin. Ön demleme aşaması, bir yandan kahvenin yeterli sıcaklıkta suyla etkileşime girip demlenmeye hazır hale gelmesini sağlarken bir yandan da içindeki gazların salınımına imkan sağlayacaktır.

sütlü-filtre-kahve

Süt Ekleme Zamanı

Ön demleme aşamasından sonra kaynamış sütü dairesel hareketlerle yavaşça ekleyin ve bir kaşık yardımıyla hafifçe karıştırıp French Press'in kapağını kapatın. Metal filtreyi, sütün üst yüzeyine temas edene kadar yavaşça bastırın. Demleme işlemi başladı. Artık sayacınızı çalıştırıp dakika tutmaya başlayabilirsiniz.

French Press ile demlemelerde tercih ettiğimiz klasik dört dakikalık süreç bizce sütlü filtre kahve için yeterli olmuyor.İlk deneyimizi dört dakikalık klasik demleme süresiyle yaptık ve doğruyu söylemek gerekirse sonuç bizi tatmin etmedi. Sütün tadı daha baskın çıktı. ​

Daha sonra her seferinde birer dakika arttırarak demleme işlemini tekrarladık. Sekiz dakikalık demleme süresi süt ve kahvenin tadının eşitlenmesi için yeterli oldu. Eğer daha baskın bir kahve tadı istiyorsanız kullandığınız kişi başı 16 gramlık kahveyi arttırabilirsiniz. 25-28 gram kahve ve sekiz dakikalık demleme süresi daha baskın bir kahve tadı için yeterli olacaktır. Sekiz dakikalık demlemeden sonra metal filtreyi, kahve French Press’in tabanına inene kadar yavaşça aşağıya doğru bastırın. Bu aşamada, demlenen kahveyi sıkıştırmamaya özen gösterin. Artık kahvenizi servis edip yarattığımız lezzetin tadına bakabilirsiniz.

 

sütlü-filtre-kahve-3

Ancak bundan önce French Press ile kahve demlerken sıklıkla yapılan bir hataya değinmek istiyoruz. İster dört ister sekiz dakika olsun, demleme için belirlediğiniz sürenin sona ermesiyle birlikte kahveyi servis etmeniz oldukça önemlidir. Kahvenin French Press içinde kaldığı süre uzadıkça aslında demleme süresi de uzar ve over extraction başlar. Bu durum kahvenizin acımasına sebep olur.
İster V60 veya Chemex gibi demleme ekipmanlarında sade filtre kahve demleyin, ister French Press ile sütlü filtre kahve demleyin, bazı demleme prensiplerine dikkat etmeniz elde edeceğiniz kahvenin lezzetinde ciddi farklılıklar yaratacaktır.

Afiyet olsun!

Sütlü Filtre Kahve Deneyimiz Üzerine Notlar:

  1. Online Kahve sayfamızda beğeninize sunduğumuz single origin yöresel kahvelerimizin aromalarını ve lezzet çeşitliliklerini kaybetmemeleri için biz orta ve hafif-orta kavurmaları tercih ediyoruz. Ancak sütlü filtre kahve hazırlarken, daha baskın kahve tadını hedefleyen kahve sevenler için yöresel kahvelerimizden özenle seçtiğimiz ve harmanladığımız Sezy Espresso Blend’i tavsiye ederiz. Espresso kahvelerin doğası gereği daha koyu (Full City) kavurduğumuz Sezy Espresso Blend baskın kahve tadını tercih edenler için ideal çözüm olacaktır.
  2. Her yazımızda belirttiğimiz gibi sizin için ideal lezzeti ancak siz belirleyebilirsiniz. Bu nedenle demleme süresi, su/kahve oranı (sütlü filtre kahve sevenler için süt/kahve oranı) gibi değişkenlere ufak dokunuşlar yapmaktan çekinmeyin.
  3. French Press ile yapılan demlemelerde kağıt filtre yerine metal filtre kullanıldığı için çekirdeklerin yağı ve aroması kahveye daha çok karışmaktadır. Bu nedenle daha berrak ve yağsız kahve tercih eden pek çok kahve sever, V60 veya Chemex gibi kağıt filtre kullanılan demleme ekipmanlarını tercih etmektedir. Ancak konu sütlü filtre kahve olunca bizce en ideal yöntem French Press çünkü sütle karıştığında lezzetini kaybetmemesi için kahvenin tüm aromasına ve yağına ihtiyacı var.

Sonuç:

Yaptığımız deneysel demlemeler sonucunda “Sütlü Filtre Kahve Olur mu?” sorusuna bir cevap bulduğumuzu düşünüyoruz. Eğer sabahın erken saatlerinde kendinize gelmek ya da üzerinize yorgunluk çöktüğünde kafein ile enerjinizi tazelemek istiyorsanız sade ve sert bir kahvenin yerini hiçbir şey dolduramaz. Ancak canınız gün içinde yumuşak ve hoş bir şeyler içmek isterse sütlü filtre kahve gayet güzel bir seçenek gibi duruyor. Biz beğendik. Sizin de beğeneceğinizi umuyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Toptan Kahve Talep Formu

Toptan alımlarınız için aşağıdaki talep formunu doldurmanızı rica ederiz. Müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.