En İyi Filtre Kahve

Üçüncü dalga kahvecilerin artışıyla filtre kahve pek çoğumuzun favori içecekleri arasına girdi. Bu artan ilgiyle birlikte “en iyi filtre kahve hangisidir?” sorusu da sıkça sorulmaya başladı. Son zamanlarda Facebook, Twitter ve benzer sosyal mecralarda bu soruyla çok sık karşılaşıyoruz. En iyi filtre kahvenin hangisi olduğuna karar vermek için göz önüne almamız gereken küçüklü büyüklü pek çok etken var ancak bunları altı ana grupta toplayabiliriz. 

Bu etkenlerin başında kahve  çekirdeklerinin kalitesi gelmektedir. Lezzetli ve bizi mutlu edecek bir kahve içmek istiyorsak, kaliteli kahve çekirdeklerinden ödün veremeyiz. Bundan sonra çekirdeklerin kavrulma profili ve tazeliği gelmektedir. Ne kadar kaliteli çekirdekler seçersek seçelim, doğru profilde kavrulmamış ya da kavrulduktan sonra taze taze satışa sunulmamış kahve çekirdekleriyle en iyi filtre kahve arayışımızda bir sonuca varamayız. Bu aşamalardan sonra ise kaliteli ve taze kavrulmuş kahvelerin öğütülmesi ve doğru şekilde demlenmesi gelmektedir. Özellikle öğütme işleminden sonra kahvenin aroma kaybı hızlanmakta olduğu için önceden öğütülmüş raf işi kahvelerden beklediğimiz kaliteyi bulmak olanaksızdır. Ayrıca kahve çekirdeklerinin kullanacağımız demleme ekipmanına uygun öğütülmesi de doğru demleme için olmazsa olmazlardandır.

Tüm bu aşamalarda doğru tercihleri yaparsak en iyi filtre kahve hedefimize iyice yaklaşmış oluruz ancak unutulmamalıdır ki herkesin damak tadı birbirinden farklıdır. Bu nedenle bizim için en iyi filtre kahvenin hangisi olduğuna karar vermeden önce farklı farklı kahveleri denemek ve bize en uygun olanı seçmek en az tüm bu aşamalar kadar önemlidir. Damak tadınıza en uygun kahveyi bulmak için Afrika, Orta Amerika ve Güney Amerika setlerimizi deneyebilir ve favori kahvenize kendiniz karar verebilirsiniz.

guney-amerika-kahveleri-seti

Kaliteli Kahve Çekirdekleri

İyi bir filtre kahveyi oluşturan pek çok etken vardır. Bunların başında gelen kuşkusuz ki kahve çekirdeklerinin kalitesidir. Kahve çekirdeklerinin yetiştiği yükseklik, toprak tipi ve kalitesi, iklim şartları ve ağaçların bakımı gibi pek çok unsur, kahve çekirdeklerinin kalitesini belirler. Yetişme yüksekliği arttıkça kahveler daha yavaş büyür ve bu yavaş büyüme, besinleri emmeleri ve daha doygun bir aroma kazanmaları için kahvelere daha çok zaman tanır. Bu nedenle yüksek rakımlarda yetişen kahve çekirdekleri daha lezzetli ve kalitelidir. Yetiştikleri ülkelerin ve toprak tipinin de kahvenin aromasına doğrudan etkisi vardır. Bu nedenle Afrika, Güney Amerika ve Orta Amerika kahveleri birbirlerinden bu denli farklıdır. Ayrıca ağaçların bakımı, kahvenin işlenmesi, kurutulması, fermantasyonu ve çekirdeklerin sınıflandırılarak ayrılması da kaliteli bir kahve elde etmek için önemli aşamalardır.

Kahve çekirdeklerinin kavrulması

En iyi filtre kahve arayışında kaliteli çekirdekler çok önemli olmakla beraber, aslında bu uzun yolun sadece ilk adımını oluştururlar. İkinci ve çok önemli bir başka aşama ise çiğ kahve çekirdeklerinin kavrulmasıdır. Kaliteli kahve çekirdekleri, içerdikleri zengin aromatik lezzetleri kaybetmemeleri için orta (medium) hatta bazı çekirdeklerde daha az kavrulmalıdır. İstisnai durumlar hariç fazla kavrulan çekirdekler aromalarını kaybeder ve sıradanlaşır. Zengin aromatik lezzetler yerine yanık bir kahve tadı almanıza sebep olan durumların başında, kahve çekirdeklerinin fazla kavrulması gelmektedir. Düşük kaliteli çekirdeklerin aroma eksikliğini gizlemek için zaman zaman bu yola başvuran kahveciler bulunmaktadır. Kahvenizi seçerken bu noktaları göz önünde bulundurmanız, en iyi filtre kahve arayışınızda size yardımcı olacaktır.

en-iyi-filtre-kahve-tazelik

Kahvenin Tazeliği

Tazelik, kahve sevenlerin göz önünde bulundurması gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Kahve çekirdekleri ne kadar kaliteli olursa olsun ne kadar doğru kavrulursa kavrulsun, kavurma işleminden sonra aroma kaybı başlar. Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra iki üç gün kadar havalandırılmalı ve dinlendirilmelidir. Degassing adı verilen bu sürede taze kavrulan çekirdekler içerdikleri gazları salar ve içime hazır hale gelirler. Bu aşamadan sonra ne kadar erken tüketilirlerse o kadar lezzetli ve aromatik olurlar. Maalesef pek çok ünlü kahve firması ticari kaygılar ve büyüklüğün getirdiği hantallıkla bu gerçeği göz ardı etmekte. Eğer en iyi filtre kahve arayışında iseniz bu konuyu kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Kavurma tarihi belli olmayan veya haftalar belki de aylar önce kavrulmuş kahveleri alırken iki kez düşünmelisiniz. Kahve alırken kahvecinize mutlaka kavurma tarihini sorunuz. Sezy Coffee olarak biz kahvelerimizi her cumartesi günü kavurmakta, pazartesi gününe kadar dinlendirmekte ve bu şekilde kahve sevenlerin beğenesine sunmaktayız çünkü biliyoruz ki en iyi filtre kahve taze filtre kahvedir.

Kahve çekirdeklerinin öğütülmesi

Kahvelerin kavrulmasından sonra başlayan aroma kaybı öğütülmelerinden sonra iyice hızlanır. Bu nedenle en iyi filtre kahve arayışındaysanız, önceden belirli bir kalınlıkta öğütülmüş ve paketlenmiş, satış noktalarına gönderilmiş, raf işi kahvelerden kesinlikle uzak durmalısınız. İyi bir filtre kahve içmek istiyorsanız, kahveniz siparişiniz üzerine ve demleme yönteminize uygun öğütülmelidir. Moka pot kullanarak yapacağınız kahve ince öğütülürken, filtre kahve makinesinde ya da V60’da kullanacağınız kahve daha kalın öğütülmelidir. French press kullanacaksanız öğütülme kalınlığı daha da fazla olmalıdır. Bu nedenle siparişiniz üzerine ve demleme ekipmanınıza uygun öğütülmemiş bir kahveyle, arayışınızda başarıya ulaşmanız maalesef mümkün değil.

Kahvenin demlenmesi

Kaliteli, doğru ve taze kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih ettikten, uygun kalınlıkta taze taze öğüttükten sonra geriye kalan son aşama kahvenin doğru demlenmesidir. Damak tadınıza uygun demlemenin hangisi olduğuna ancak siz karar verebilirsiniz. Bu aşamada arzu ederseniz “lezzetli bir kahve demlenin 6 altın kuralı” ve demleme yöntemlerine ilişkin diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. İlk bakışta ufak gibi görünen ayrıntılar, en iyi filtre kahve hedefinize ulaşmanızda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

En İyi Filtre Kahve Hangisidir?

En iyi filtre kahve hedefine ulaşmak için kahve çekirdeklerinin seçiminden kavrulmasına, tazeliğinden demleme yöntemlerine kadar göz önünde bulundurmamız gereken pek çok etken var. İlk bakışta uzun ve yorucu bir yolculuk gibi görünse de sabahları lezzetli ve kaliteli kahveyle dolu fincanımızdan bir yudum almak bizce tüm bu çabaya değiyor. Bu nedenle Sezy Coffee olarak en iyi filtre kahve arayışımızın her aşamasından büyük bir zevk alıyor, sizin için seçtiğimiz tüm dünya kahvelerimizi de bu istek ve bu titizlikle seçiyoruz. Yolculuğumuzda bize katılan tüm kahve sevenlere çok teşekkür ederiz.