Kafeinsiz Kahve

Kahve, uzun yıllardır dünyada en çok tercih edilen içeceklerden biri. Pek çok insan güne bir fincan kahve içmeden başlamak istemiyor hatta bazılarımız için o bir fincan kahve içilmeden gün başlamıyor. İster filtre kahve olsun ister Türk kahvesi olsun, hepimiz kahve içmeyi seviyoruz ancak farklı nedenlerden kaynaklı olsa da günlük kafein tüketimimize dikkat etmemiz gerekiyor. Kafein tüketiminde belirli sınırların üzerine çıkıldığında uykusuzluk, huzursuzluk ve mide ekşimesi gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmak mümkün. Eğer siz de kahve içmeyi çok seviyor ancak kafein tüketiminizi kontrol altına almak istiyorsanız kafeinsiz kahve özellikle akşam saatlerinde sizin için harika bir alternatif olabilir. Bu yazımızda kafeinsiz kahvenin üretimi, artıları ve eskileri üzerinde duracağız.

Kafeinsiz Kahve Nasıl Üretilir?

Kahveyi kafeinden arındırmak için pek çok yöntem uygulanmaktadır. En yaygın olanları ise karbondioksit (CO2) kullanarak kafeinden arındırma ve sadece su ve filtre kullanarak kafeinden arındırma (Swiss Water Process/SWP) yöntemleridir. Her iki yöntem de kahve henüz kavrulmadan, yeşil çiğ çekirdek halindeyken uygulanır. Karbondioksit kullanarak kafeinden arındırma işlemi SWP işlemine göre daha düşük maliyetlidir ve yüksek miktarlarda kahvenin kafeinden arındırılması sürecinde çoğunlukla bu yöntem tercih edilir ancak kahve sevenler bu yöntemle kafeinden arındırılan kahvelerde sıklıkla kahvenin kendi tadını bastıran bir gaz kokusundan şikâyet etmektedirler.

Sizin için seçmiş olduğumuz Decaf Mexico SWP kahvemizde ise Swiss Water Process (SWP) yöntemiyle kahve ve kafein ayrıştırılmaktadır. Bu işlem sırasında sadece su ve filtre kullanıldığı, başka hiçbir kimyasal madde kullanılmadığı için alışmış olduğunuz kahve tadından vazgeçmeden kafeinsiz kahve içebilirsiniz.

Swiss Water Process (SWP)

Bu yöntemin amacı kahveyi organik yöntemlerle kafeinden arındırmak, hiçbir kimyasal madde kullanmamak ve böylece kahvenin aromasını ve lezzetini kaybetmesinin önüne geçmektir. Başlangıç olarak çiğ kahveler sıcak suda bekletilir. Kafein dahil kahvenin tüm bileşenleri ve aroması bu suya geçer. Daha sonra kullanılan bu kahveler atılır çünkü kafeinin yanı sıra kahvenin tüm aroması da suya geçmiştir. Bu aşamada elde edilen suya Green Coffee Extract (yeşil kahve özü) denir.

Bu işlemin ardından elde edilen yeşil kahve özü özel karbon filtrelerden geçirilerek süzülür. Bu filtreler sudaki tüm kafeini emer ancak kahvenin diğer bileşenleri ve aroması suda kalır. Bunun ardından kafeinden arındırılacak olan yeni parti kahve bu suda bekletilir. Suda tüm kahve bileşenleri ve aroması mevcuttur ancak kafein yoktur. Bu nedenle suda bekletilen yeni kahveler sadece kafeini bu suya salarlar. Su diğer kahve bileşenlerine doymuş olduğu için çekirdeklerdeki diğer kahve bileşenleri ve aroma kahve çekirdeklerinde kalmaya devam eder.

Bu işlem sayesinde sadece su ve özel karbon filtreler yardımıyla kahve kafeinden arındırılırken başka hiçbir kimyasal madde veya gaz kullanılmaz. Böylece gerçek kahve tadında, tamamen organik yöntemlerle kafeinsiz kahve elde edilir. Sizin için seçmiş olduğumuz Decaf Mexico kahvemiz bu yöntemle kafeinden arındırılmaktadır.

Kafeinsiz Kahvenin Artıları

Yukarıda belirttiğimiz şekilde kafeinden arındırılan kahvenin içinde normal kahvenin yüzde birinden daha az kafein bulunmaktadır. Böylece günlük kafein tüketiminizi kontrol altında tutabilir ve akşam saatlerinde uykusuz kalma endişesi duymadan keyifle kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca kafeinsiz kahve tıpkı normal kahve gibi yüksek miktarda faydalı antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar özellikle hücrelerimize büyük zararlar veren serbest radikallerin oksidatif etkisini azaltmaktadır.

Bu noktada serbest radikallere değinmek gerekiyor. Hepimizin vücudunda serbest radikaller bulunmaktadır. Bunlardan kaçış yoktur. Vücudumuzdaki metabolik işlemler sonucunda ortaya çıktıkları gibi, yediğimiz besinler yoluyla da vücudumuza girerler. Örneğin, yağlı besinlerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi sonucunda oluşan lipit peroksit bunların en zararlılarındandır. Serbest radikallerin oksidatif stres etkisi hücre zarlarına zarar vermekte, hücre ölümlerine neden olmakta ve yaşlanma etkilerini hızlandırmaktadır. Ayrıca pek çok hastalığa (kanser, yaşlanmaya bağlı kardiyovasküler hastalıklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları gibi) zemin hazırlamaktadır. Serbest radikallerle mücadelenin en etkili yolu vücudumuzun antioksidan potansiyelinin serbest radikallerin yıkıcı gücünden az olmamasını sağlamaktır. Yaşımız ilerledikçe vücudumuzun antioksidan üretimi yavaşlarken maruz kaldığımız serbest radikal miktarı artmaktadır ve dolayısıyla oksidatif stres etkisi de artmaktadır. Bu nedenle antioksidan zengini besinler tüketmemiz serbest radikallerle ve yaşlanma etkileriyle mücadelede önemli yer tutmaktadır.

Kahve tüketimi bu noktada yüksek antioksidan değerleri nedeniyle mücadelemize yardımcı bir içecektir. Ancak günlük kafein tüketim sınırlarını da göz önünde bulundurunca kafeinsiz kahve oldukça cazip bir alternatif olarak görünmektedir.

Kafeinsiz Kahvenin Eksileri

Kahve bilindiği üzere yüksek kafein içermekte ve uyarıcı etki yapmaktadır. Kahve içtiğimizde yorgunluk hissimizin azalmasının, dikkatimizin ve konsantrasyonumuzun artmasının, metabolizma hızımızın ve yağ yakma hızımızın artmasının, sportif performansımızdaki artışın temel nedeni bu uyarıcı etkidir. Bunları sağlayan ise kahvedeki yüksek kafein miktarıdır. Kafeinsiz kahveyle normal kahveyi karşılaştırdığımızda eksi olarak sayabileceğimiz konu kafeinden arındırılmış olduğu için yukarıda saymış olduğumuz konularda bize bir katkısı olmamasıdır.

Sonuç

Özetleyecek olursak, Swiss Water Process yöntemiyle kafeinden arındırılan kahve lezzet ve aroma olarak normal kahvenin sunduğu içim keyfini eksiksiz olarak sağlayabilmektedir. Bu nedenle kafein alerjisi veya intoleransı olanlar için harika bir alternatiftir. Ayrıca günlük kafein tüketimini sınırlandırmak isteyen, akşamları uykusuz kalma endişesi duymadan kahve keyfini sürdürmek isteyen kahve severler için de cazip bir seçenektir. Güne başlarken bir fincan kahve içip kendine gelmek isteyen kahve severler için en cazip seçenek olmasa da özellikle akşam saatleri ve sonrasında kahve keyfini devam ettirmek isteyenler için Decaf Mexico kahvemizi tavsiye ederiz.

Afiyet Olsun!