Kahve Nasıl Demlenir? Lezzetli Bir Kahve Demlemenin 6 Altın Kuralı!

Bir fincan kahvenin hazırlanmasının binlerce saat sürdüğünü biliyor muydunuz? Çiçeklenmeden yıkanmaya, kavrulmadan demlenmeye kadar geçen binlerce saat… Birisinin içeceğimiz kahveyi demlemesini izlemek, pek çoğumuz için yeterli olmaz. Sürecin içinde olmak isteriz. Evimizde kendi kahvemizi demlemek başlangıçta göz korkutucu gelse de aslında oldukça keyifli bir uğraştır ve harika sonuçlar verebilir. Peki kahve nasıl demlenir? Sizin için başarılı bir demlemenin 6 altın kuralını özetledik.

Kahve-Nasıl-Demlenir-Doğru-Ekipmanla

1) Uygun Ekipman Kullanın:

Pek çoğumuz evde kahve demlemeye sıradan bir çaydanlık, basit bir öğütücü ve French Press ile başlarız. Ancak çok geçmeden bu ekipmanların demleme sürecinde pek çok hata yapmamıza neden olabileceklerini görürüz. Demleme ekipmanlarınızda yapacağınız her iyileştirme kahvenizin lezzetinde hissedilir değişiklikler sağlayacaktır. Suyun akışını kontrol edebileceğiniz bir barista ibriği, ölçümlemeleri sağlıklı yapabileceğiniz bir hassas terazi, kullanacağınız demleme ekipmanına uygun büyüklükte kahve öğütebileceğiniz kaliteli bir öğütücü ve kahvelerinizi aromalarını kaybetmeden demleyebileceğiniz bir V60 ya da Chemex setiyle siz de evinizde nitelikli ve lezzetli kahvelerin tadına varabilirsiniz.

kahve-nasıl-demlenir-bolca-deneme-yanılmayla

2) Acele Etmeyin ve Bolca Deney Yapın:

Harika bir kahve içmek için işi aceleye getirmemeniz ve damak tadınıza en uygun lezzeti bulmak için denemeler yapmanız gereklidir. Unutmayın ki fincanınızı dolduracak kahvenin lezzeti yetiştiği yöreden öğütülme şekline, demleme ekipmanından kullanacağınız kahve/su oranına kadar pek çok etkene bağlı olarak ciddi değişiklikler gösterecektir. Sizin için harika kahvenin hangisi olduğuna ancak siz karar verebilirsiniz. Bu nedenle sabırla, değişik demleme yöntemleri ve oranlarıyla denemeler yapmaktan çekinmeyin.

kahve-nasıl-demlenir-deneme-sonuçlarını-not-alarak

3) Mutlaka Notlar Alın:

Damak lezzetinize en uygun kahveyi demlemek için denemeler yapmaya başladığınızda, aslında sınırsız sayıda seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. Lezzetli kahve nasıl demlenir arayışınızda değişik öğütme kalınlıkları, kahve/su oranları, demleme yöntemleri ve süreleri gibi seçenekleri denerken mutlaka notlar alın. Demleme sırasında yapacağınız küçük değişiklikler bile kahvenizin tadında hissedilir farklar yaratacaktır. Harika lezzete ulaştığınızda nasıl yaptığınızı tam olarak hatırlayamamak büyük bir hayal kırıklığı olur.

guney-amerika-kahveleri-seti

4) kaliteli kahve çekirdekleri kullanın:

Çekirdeklerinizi satın alırken karşınıza pek çok marka ve seçenek çıkacaktır. Demleyeceğiniz kahvenin lezzetli, zengin aromalı ve nitelikli olmasını istiyorsanız bunların içinden kaliteli çekirdekler kullanan ve taze kavurdukları ürünleri sizin beğeninize sunan üreticileri seçmeniz gerekmektedir. Her yerde karşınıza çıkan çok uluslu markaların çoğu, size aylar öncesinden kavrulmuş ve öğütülmüş sıradan kahveler sunmaktadır. Sezy Coffee olarak dünyanın pek çok yöresinden çiftlikler ve yıkama istasyonları ile çalışmalar yürüterek her hasatta size en özel çekirdekleri ulaştırmak ve her daim taze kavrulmuş kahve lezzetini sunmak en büyük amacımızdır.

kahve-nasıl-demlenir-kahvenizi-doğru-koşullarda-saklayın

5) Kahve çekirdeklerinizi uygun şartlarda saklayın:

Her seferinde taze ve lezzetli bir kahve içmek için çekirdeklerinizi uygun şartlarda saklamanız çok önemlidir. Eğer çekirdeklerinizi kendiniz öğütüyorsanız her demleme için yeterli miktarda çekirdek öğütün ve kahvelerinizi çekirdek olarak saklayın. Eğer öğütülmüş halde satın almayı tercih ediyorsanız, kahvenizin aromasını kaybetmeye başlamaması için üç hafta içinde tüketmeye özen gösterin. Her iki durumda da kahvelerinizi karanlık, serin ve kuru bir ortamda saklayın.

kahve-nasıl-demlenir-ekipmanınızı-temiz-tutarak

6) Ekipmanınızı Temiz Tutun:

Kahve öğütüldüğünde ve demlenirken özündeki yağlar açığa çıkarak aromatik lezzetlerin damağınıza ulaşmasını sağlar. Ancak aynı yağlar kullandığınız ekipmanlara da bulaşır. Bu yağ tabakasının daha sonra öğüteceğiniz veya demleyeceğiniz kahvelerin tadına karışmaması için her demleme sonrası kullandığınız ekipmanları temiz bırakmanız çok önemlidir. Ne demişler, “alet işler, el övünür.”

Hepsinden önemlisi asla cesaretinizi kaybetmeyin. Evde nitelikli kahve demlemek, tıpkı bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibi sabır ve pratik gerektirir. Kimse ilk denemesinde harika bir kahve demleyemez. Unutmayın, kötü demlediğiniz her fincan kahve, harika lezzete uzanan yolda ardınızda bıraktığınız bir tecrübedir sadece.

 

Afiyet olsun…