Kahve Kilo Verdirir Mi? Yoksa Bu Sadece Bir Şehir Efsanesi Mi?

Hepimiz mucizevi kilo verme teknikleri ve diyetler hakkında pek çok şey duymuş ya da okumuşuzdur. Farklı uzmanlar, Atkins diyetinden Ketojenik diyete, Dukan diyetinden Glütensiz diyete kadar pek çok farklı mucizevi formülü savunuyor. Doğruyu söylemek gerekirse, böyle mucizevi formüller pek inandırıcı değiller. Ayrıca pek çoğu, kilo vermek isteyen insanlar için orta ve uzun vadede ciddi sağlık riskleri içeriyorlar. “Kahve kilo verdirir mi” sorusuna geçmeden önce bir gerçeği belirtmek lazım. Kilo vermenin en kesin ve kalıcı yolu, sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve en önemlisi tükettiğimizden daha az kalori almaktır. Peki, kahve bu konuda bize yardımcı olabilir mi? Kahve içtiğimizde vücudumuzda neler olur?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, burada kahve derken gerçek kahveden bahsediyoruz. Çeşitli markalarla piyasada satılan ve sıcak suya karıştırılıp içilen hazır kahvelerin (granül kahve) gerçek kahve olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bu konuya bir sonraki yazımızda ayrıntılı olarak değineceğiz ancak kısaca özetlemek gerekirse “hazır kahveler, gerçek kahvenin sadece posasıdır” diyebiliriz. Ayrıca hazırlanışı sırasında, gerçek kahvenin içindeki yararlı pek çok bileşen kaybolur ve bunların yerini insan sağlığına zararlı kimyasallar alır.

"Sabah Kahvemi İçmeden Uyanamıyorum!"

Kahve denince akla ilk gelen şey kafeindir ve kafein tüketimi vücudumuzda pek çok farklı reaksiyon yaratır. Bunların başında gelen ise adenozin adındaki nörotransmiteri (sinir taşıyıcısını) bloklamasıdır. Kafein, adenozini bloklayarak beynimizdeki nöronları ateşler. Dopamin ve norepinefrin salınımını arttırır. Bu sayede daha enerjik ve uyanık hissederiz. "Sabahları bir fincan kahve içmeden uyanamıyorum," sözünün altında yatan bilimsel gerçek budur. Kendimizi halsiz, yorgun ve hatta bıkkın hissettiğimizde, bu bilimsel gerçek sayesinde bir fincan kahveyle kendimize gelebiliriz. Ayrıca araştırmalara göre söz konusu hormonların salınımı insanların antrenman ve spor performanslarını %10-%12 arası arttırmaktadır. Yani kahve kilo verdirir mi sorusuna şüpheyle yaklaşılsa da güzel bir fincan kahvenin sizi daha enerjik ve daha mutlu hissettireceği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

kahve-kilo-verdirir-mi

Kahve & Yağ Yakımı

Kahve sinir sistemimizi uyarır ve epinefrin ya da daha bilinen adıyla adrenalin seviyemizi yükseltir. Uyarılan sinir sistemi, yağ hücrelerine sinyal göndererek yağ dokularının parçalanmasını emreder. Adrenalin kan yoluyla yağ dokularına ulaşır ve onları parçalar. Ancak belirtmek gerekir ki, yağ dokularının parçalanması, kilo vereceğimiz anlamına gelmez. Kilo verebilmemiz için parçalanan yağların yakılması gerekir. Bunun yapmanın tek yolu ise vücudumuza giren kaloriden fazlasını harcamak yani daha az yemek veya daha fazla spor yapmaktır. Ancak bu sayede parçalanan yağ dokuları yakılarak enerjiye dönüşür ve kilo vermeye başlayabiliriz.

kahve-kilo-verdirir-mi-spor

Kahve ve Bazal Metabolizma Hızı

Bazal metabolizma hızı, kısaca anlatacak olursak fiziksel bir aktivitede bulunmadan dinlendiğimiz sürece vücudumuzun yaktığı kalori miktarını gösterir. Bu nedenle bazal metabolizma hızımız ne kadar yüksekse o kadar kolay kilo verir ve yağ depolamaya başlamadan önce o kadar fazla yemek yiyebiliriz. Pek çok kişinin gıptayla baktığı ve “yiyor yiyor kilo almıyor” dediği insanların (farklı bir sağlık sorunları yoksa) sırrı işte budur.
Araştırmalara göre düzenli olarak kahve içmek (kafein almak) bazal metabolizma hızınızı %5-%11 arası arttırmaktadır. Ayrıca metabolizma hızındaki bu artış, büyük oranda yağ yakımındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Kahve kilo verdirir mi sorusuna cevap ararken bu veriler göz önüne alınmalıdır.

kahve-kilo-verdirir-mi

Kahve Kilo Verdirir Mi?

Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz üzere kilo vermenin sihirli veya mucizevi bir formülü yoktur. Aldığımızdan daha fazla kalori tüketirsek kilo veririz. Bunun aksi olursa kilo alırız. Özetle kilo almak veya vermek basit bir matematik hesabıdır. Ancak kahve, bu hesap yapılırken aşağıda belirttiğimiz nedenlerle bize fazlasıyla yardımcı olabilir:

  1. Kahve dopamin ve adrenalin seviyemizi yükselterek daha enerjik ve hatta daha mutlu hissetmemizi sağlar. Yorgunlukla mücadele etmemize yardım eder ve antrenman performansımızı arttırır. Böylece spor yapmaktan kaçmaz, daha fazla kalori yakar, daha sağlıklı ve fit bir vücut için en önemli şartı yerine getirmiş oluruz.
  2. Kahve, vücudumuzdaki yağ dokularını parçalayarak, yediklerimize ve fiziksel aktivitelerimize özen gösterdiğimiz sürece yağ yakmamızı kolaylaştırır ve hızlandırır.
  3. Bazal metabolizma hızımızı arttırarak, dinlenirken bile kilo vermemizi kolaylaştırır ve ara sıra yapacağımız küçük kaçamakları daha az zararla atlamamıza yardımcı olur.
  4.  Son zamanlarda yapılan araştırmalar, günlük 400 mg kafein tüketiminin, yüksek antioksidan değerleri sayesinde şeker hastalığı ve kalp/damar hastalıkları riskini düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca Amerika’nın saygın tıp dergilerinden Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre kahve içenlerde alkole bağlı siroz ve karaciğer kanseri riski azalmaktadır.

Sonuç:

Kahve kilo verdirir mi? Yukarıdaki gerçekleri göz önüne aldığımızda, sorumuzun cevabı yavaş yavaş orta ortaya çıkmaya başladı. Kahve, kilo verme konusunda mucizevi bir formül sunmasa da hedeflediğimiz kiloya ulaşmamızda ya da kilomuzu koruma çabamızda en büyük yardımcılarımızdan biri olma potansiyeline sahiptir. Sağlıklı beslenme ve sporla birlikte daha enerjik, daha odaklanmış ve daha mutlu günler geçirmemizi sağlar. Ayrıca tadı da harikadır.

 

Sizin için seçtiğimiz harika tatlara göz atmak isterseniz Online Kahve sayfamızdan ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Önemli Notlar:

  1. Uzmanlar günlük kafein  tüketiminin 400 miligramı (3-4 fincan filtre kahve) aşmaması gerektiğini belirtmektedir. 
  2. Yukarıda verilen bilgiler beslenme tavsiyesi değildir.
  3. Kalp hastalığı, kafein alerjisi veya benzer sağlık sorunları olan kişilerin kafein tüketimiyle ilgili bir doktora danışmasını tavsiye ederiz.