Kolombiya Kahvesi, Tadı ve Fincanınıza Yolculuğu

Kolombiya denince aklınıza ne geliyor? Latin danslarını sevenler için salsanın ana vatanı olan Kolombiya mutlaka farklı bir yere sahiptir. Eğlenceyi ve festivalleri sevenler ise Rio’dan sonra dünyanın en büyük ikinci festivaline Kolombiya’nın ev sahipliği yaptığını hatırlayacaklardır. Her şubat ayında dört gün boyunca Baranquilla kentinin rengarenk sokaklarına on binlerce turist akın eder ve salsa kraliçeleri seçilir. Ayrıca ünlü domates savaşları festivaline ve dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz çiçeklerin boy gösterdiği çiçek festivaline, bu kendine özgü Güney Amerika ülkesi ev sahipliği yapmaktadır. Biraz yaşı olan futbol sevdalılarının, çılgın kaleci Higuita veya lüle saçlı Valderrama dediğini de duyar gibiyiz. Bizim aklımıza ise sık ormanlarla kaplı dağ yamaçlarında yetişen ve diğer dünya kahveleriyle kıyaslandığında pek çok açıdan benzersiz olan Kolombiya kahvesi geliyor. Dünyanın en büyük üçüncü kahve üreticisi olan bu ülke, kahve sevenler için sayısız lezzet ve aroma çeşitliliği sunuyor. Peki hepsi birbirinden özel bu kadar farklı lezzetin Kolombiya’dan çıkıyor olmasının sırrı nedir?

kolombiya-kahvesi-çekirdekleri

Kolombiya Kahvesi Nasıl Üretilir?

Kaliteli bir kahve için yetiştirici çiftliklerin mutlaka doğru (veya Kolombiyalıların dediği gibi “perfecto!” iklim ve çevre koşullarına sahip olması şarttır. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) “dünyadaki en zengin ve çeşitliliğe sahip bölge” olarak nitelendirdiği Andes Dağları bu açıdan eşsiz bir bölgedir. Hemen hemen her kaliteli Kolombiya kahvesi, Cali, Medellin ve Bogota şehirleri arasında kalan ve “kahve üçgeni” olarak adlandırılan bu bölgede yetiştirilir.

Lezzetli bir kahve için bir diğer önemli şart ise yetiştiği bölgenin denizden yüksekliğidir. Andes dağları bu açıdan da büyük bir avantaj sunar. Çoğunlukla 1200-1800 metre arasına yayılmış çiftliklerde üretilen Kolombiya kahvesi bu sayede SHG (Strictly High Grown) özelliğine de sahiptir. Ormanlık bitki örtüsünden faydalanarak gölgede yetiştirilen kahve ağaçları yer yer bir buçuk metreye kadar uzayabilirler. Kahve meyveleri elle toplanarak yıkama işleminden geçirilir ve sonra mümkün olduğunca doğal yöntemlerle kurutularak beğeninize sunulur. Kolombiya kahvesi işte bu nedenlerle dünyanın en özel ve en çok rağbet gören kahvelerinden biridir.

Kolombiya’da kahve hasadı genellikle Ekim-Aralık döneminde yapılmasına rağmen ülkenin coğrafi büyüklüğü nedeniyle bazı bölgelerde hasat Nisan-Ağustos ayları arasına kaymaktadır. Bu sayede, sabahlarımızın olmazsa olmazı Kolombiya kahvesi tüm sene boyunca, dönemsel dalgalanmalar yaşanmadan fincanlarımıza ulaşabilmektedir.

 

Bu noktada Kolombiya Kahve Federasyonun çabalarını da unutmamak gerekir. Kolombiya kahvesi çoğunlukla küçük aile çiftliklerinde, geleneksel yöntemlerle ve özenle yapıldığı için bu kadar özel olmasına karşın, boyut ve kalite açısından sınıflandırılması Kolombiya Kahve Federasyonu tarafından yürütülmektedir. Geleneklerin, özverinin ve profesyonelliğin bir araya gelmesiyle ortaya böyle şahane lezzetler çıkmaktadır.

kolombiya-evler

Kolombiya Kahvesinin Yetiştiği Bölgeler

Kolombiya’nın en seçkin kahveleri, kısaca MAM olarak da adlandırılan Medellin, Armenia ve Manizales bölgelerinde yetiştirilmektedir. Özellikle Medellin bölgesinin kahveleri kalite açısından birkaç adım öne çıkmaktadır. Sizin için seçtiğimiz Colombia Medellin Supremo ise dünyanın en gözde ve en pahalı kahvelerinden biri olan Jamaika Blue Mountain ile kıyaslanabilir ölçüde zengin bir lezzete sahiptir. Ayrıca daha kuvvetli bir asiditeye sahiptir. 

Gerilla Çiftçiler

Kolombiya kahvesini anlatırken bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir konu daha var. 2016 yılında FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) ile barış anlaşması imzalanmasının ardından FARC gerillaları Tecnicafe’de (Kahve Teknoparkı) baristalık ve kahve yetiştiriciliği eğitimi alarak Cauca bölgesine yerleştirildiler. Denizden 2100 metre yükseklikte ve volkanik toprağa sahip bu bölge kahve yetiştiriciliği açısından eşi benzeri bulunmaz şart sahip. Biz de pek çok kahve sever gibi askeri disipline sahip bu eski gerillaların yetiştireceği kahvelerin lezzetini büyük bir merakla bekliyoruz!

Kolombiya, Güney Amerika’nın en büyük kahve üreticisidir ve sadece en iyi kahve çeşitlerini yetiştirir. Kolombiya kahvesi, kahve severlere üst düzey bir kahve deneyimi sunar, bu yüzden aldığınız kahvenin size güzel lezzetler sunduğundan emin olabilirsiniz.

Arabica kahve türünü duymuşsunuzdur, değil mi? Kolombiya kahve çekirdekleri, Arabica türündedir ve “Washed Arabica” (Yıkanmış Arabica) olarak da bilinir.

Kolombiya, dünyadaki en yüksek kahve üretimine sahip üçüncü ülkesidir. Peki, Kolombiya bölgesi kahve yetiştirmek için neden bu kadar elverişlidir?

Kolombiya Kahvesinin Tarihi

Kolombiya bugün dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden biri olsa da ticari ölçekte kahve üreticiliğinin geçmişi çok eskilere dayanmaz. Kolombiya kahvesi yirminci yüzyılda ülkenin doğusunda yetiştirilmeye başlanmış ve ilk kahve çuvalları Cucuta limanından dünyaya sunulmuştur. Ancak tarihçesi çok daha eski ve bir o kadar da ilginçtir.

Kahve 16. yüzyılda, yeni yerleşmekte oldukları ülkede kahvesiz nasıl yaşayacaklarını kara kara düşünen Cizvitli rahipler tarafından Kolombiya’ya getirilmiştir. Ancak bir kahve ağacının meyve vermeye başlaması üç ila beş yıl arası zaman alır ve bir ağaçtan elde edilen çekirdek miktarı da oldukça düşüktür.

Rahipler bu duruma çare ararken, küçük bir köyde yaşayan rahip Francisco Romero’nun aklına bir fikir gelir. Sorunu çözmek için kendisine günah çıkarmaya gelenlerden her zamanki kefaretleri yerine üç dört kahve ağacı dikmelerini ister. Dönemin Kolombiya başpiskoposu ise bunun harika bir fikir olduğunu düşünür ve herkese bu kefareti kullanmalarını emrederek bu uygulamayı ülke çapına yayar. İşte bu uygulama ve atalarının kefaretleri, Kolombiya’yı bugün dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri yapan yolu açan ilk adımlardır.

Daha sonra 19. yüzyıl sonlarına doğru dünya ekonomisindeki canlanmayı, bir büyüme fırsatı olarak gören Kolombiya’da toprak sahipleri uluslararası pazarlara açılmış ve pek çok ürünlerini ihraç etmeye başlamışlardır. Başlarda tütün, deri ve canlı sığır en büyük ihraç pazarları olmasına rağmen üretim zaman içinde azalmış ve 1875’te 170.000 çuval Kolombiya kahvesi dünyanın beğenisine sunulmuştur.

Ancak 20. yüzyıl başında gelişen dünyayla birlikte muhafazakâr ve liberal unsurlar arasında çıkan gerginler Bin Gün Savaşı ile sonuçlanınca ülkede büyük bir dönüşüm yaşanmıştır. İşte bu süreçte kahve üretimini küçük çiftlikler sırtlamış ve bugün içtiğimiz Kolombiya kahvesi doğmuştur. Kahve endüstrinin temel taşı haline gelen küçük üreticilerin sayısı günümüzde 500.000’i geçmiştir. Kolombiya 1992 yılında on yedi milyon çuval kahve üreterek dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi olmayı başarmıştır. Günümüzdeyse yaklaşık on bir milyon çuval Kolombiya kahvesi üretilmekte ve kahve sevenlere sunulmaktadır.

 

Bu bilinirlik seviyesinin en büyük mimarlarından biri de 1959 yılında kurulan Kolombiya Ulusal Kahve Üreticileri Federasyonudur. Son derece başarılı bir pazarlama kampanyası yürüterek dünyayı kurgu karakter Juan Valdez ile tanıştırmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların %85’i Juan Valdez’i Kolombiya kahvesi ile özdeşleştirmektedir.

kolombiya-kahvesi-juan-valdez

Kolombiya Kahvesinin Tadı Nasıldır?

Kahvenin yetiştiği yere göre tadı farklılık gösterebilir. Bu yüzden Kolombiya kahvesinin tadı Vietnam kahvesinden farklıdır. Farklılıklar, büyüme koşullarına, iklime ve işleme yöntemine bağlıdır.

En iyi Kolombiya kahvelerinden biri Jameika Blue Mountain ile kıyaslanabilir ölçüde ancak daha yüksek asiditeye sahip olan Medellin Supremo’dur.

Kolombiya Medellin Supremo Kahvesi ve Tadı

Sizin için seçtiğimiz Kolombiya Medellin Supremo kahvesi tatlı ve zengin bir aromaya, karmaşık bir asiditeye ve doygun bir gövdeye sahiptir. Son derece dengeli bir kahve olan Colombia Medellin Supremo için dünya çapında pek çok kahve uzmanı benzer yorumlar yapmaktadır: “Sabah mahmurluğundan kurtulmak ve doğan günün tadını çıkarmak için yeterince parlak ve kuvvetli, akşam yorgunluğunu atmak için yeterince zengin…”

Siz de bu kahve keyfine ortak olmak isterseniz Colombia Supremo Medellin serimizi mutlaka deneyin!

 

Afiyet Olsun!