Granül Kahve Nedir?

Kahve yüzyıllardır insanların severek içtiği bir içecek olmasına rağmen ülkemizde maalesef konu hakkında büyük bir bilgi kirliliği var. Neredeyse hepimiz, sabahları bir fincan kahve içmeden güne başlamıyoruz. Sohbetlerimizin yanında olmazsa olmazlarımızdan biri kahve. Çoğumuz yemeklerden sonra mutlaka bir fincan kahve içiyoruz. Kahvenin bu kadar yaygın içildiği, kültüründe kahveye bu denli yer ayıran bir ülkede, kahve hakkında böylesi eksik ve yanlış bilginin ortada geziyor olması üzücü. Son yıllarda hızla açılan üçüncü dalga kahveciler, bu konudaki bilgi kirliliğini biraz azaltmış olsa da henüz yeterli seviyeye gelmek için uzun bir yolumuz var. Biz de Sezy Coffee olarak bu konuya değinmek ve kahveyle ilgili gerçekleri sizlerle paylaşmak istedik. “Kahve nedir?” “Filtre kahve nedir?” “Granül kahve nedir?” gibi sorulara, bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Kahve Nedir?

Granül kahveye geçmeden önce kahvenin ne olduğuyla başlamak istiyoruz. Fincanımızı dolduran ve keyifle içtiğimiz kahve, aslında kiraza benzer bir meyvenin çekirdeğinin çıkartılması ve işlenmesiyle ortaya çıkan bir içecektir. Kahve ağaçları, dünyada sadece kahve kuşağı denen coğrafi kuşakta yetişir. Ekvator çizgisinin kuzeyini ve güneyini kapsayan bu kuşak, kahve meyvesinin yetişebilmesi için uygun iklim şartlarına sahiptir ve türü ne olursa olsun içtiğimiz her kahve, bu kuşakta yer alan ülkelerden birinde yetişmiştir.
Hasat zamanlarında kahve meyveleri toplanır. Daha sonra yıkama, fermantasyon, kurutma, cilalama, sınıflandırma gibi bazı süreçlerden geçirilir. Sonunda yeşil kahve çekirdeği olarak satışa hazır hale gelir. Fincanımızı dolduran kahve ise bu çekirdeklerin kavrulması, öğütülmesi ve demlenmesiyle elde edilir.

granül-kahve

Granül Kahve Nedir?

Granül kahve ya da diğer adıyla hazır kahve, kısaca özetleyecek olursak gerçek kahvenin posasından oluşur. Granül kahvenin üretiminde iki farklı yöntem vardır. Bunlar spreyle kurutma ve dondurularak kurutmadır. Çeşitli markalarla piyasada bulunan ve suya karıştırıp içilen hazır kahvelerin tamamı bu şekilde üretilmektedir. Spreyle kurutma yönteminde, kahve özü ısıtılmış tankların içine sprey olarak sıkılır. Bu işlem sırasında kahve özü, un gibi ince bir kıvama dönüşür ve bu aşamadan sonra ekstra birkaç kimyasal işlemden daha geçirilerek granül kahve elde edilir. Dondurularak kurutma yönteminde ise kahve, büyük tanklarda demlenir ve şok dondurucu ile anında dondurulur. Daha sonra kurutma odalarına aktarılır. Bu havasız odalarda kahveye ısı uygulanır. Ortaya çıkan buhar odalardan tahliye edilir ve sonunda kalan tortu paketlenerek granül kahve olarak satışa sunulur.

Kahve, her iki yöntemde de tadını, içerdiği sağlığa yararlı bileşenleri ve antioksidanlarını büyük oranda kaybeder. Ayrıca uğradığı kimyasal işlemler sebebiyle sağlığa zararlı maddeler içermeye başlar. Vücudun demir emilimini etkilemekten, kanserojen etkilere kadar pek çok ciddi sağlık sorununa davetiye çıkartır. Kafein oranı ciddi şekilde düşer. Sağladığı tek avantaj, daha hızlı ve daha kolay hazırlanabiliyor olmasıdır. Kaldı ki, bu durum bile aslında içilen şeyin kahve olmadığını ispatlar niteliktedir çünkü gerçek kahve suda erimez. Granül kahve, hızlı günümüz dünyasının getirdiği zorunluluklar ve reklamcılık hünerleri sayesinde bu denli popüler olmayı başarabilmiştir. Ancak özellikle son yıllardaki araştırmalar, granül kahvenin kanser yapıcı etkilerini açıkça ortaya koymaya başlamıştır. Maalesef hazır gıda sektörünün pek çok kolunda karşımıza çıkan yapaylaşma ve kimyasal madde kullanımı granül kahve sektöründe de kendini göstermektedir.

filtre-kahve-vs-granül-kahve

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, aslında gerçek kahveye verilen genel bir isimdir. Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra kullanılacak demleme yöntemine uygun şekilde öğütülür ve filtre kahve elde edilir. Granül kahve dışındaki her kahve, aslında filtre kahvedir. Mesela piyasada satılmakta olan Türk kahveleri, büyük oranda Brezilya Rio Minas kahvesinin espressodan bile ince öğütülmesiyle elde edilir ve bir filtre kahve çeşididir. Ne yazık ki, Rio Minas kahvesi dünyanın en ucuz ve en düşük kaliteli kahvelerinden biridir. Köpüklü Türk kahvesinin daha iyi olduğu inanışı ise sadece öğütme kalınlığıyla ilgili bir durumdur ve çok çok ince öğütülerek kaynatıldığı için köpürmektedir.

Online kahve bölümümüzde sizlerin beğenisine sunulan tüm dünya kahveleri de filtre kahve sınıfına girmektedir. Ürün açıklamaları kısmında belirttiğimiz çikolata, badem, karamel, çilek veya benzeri tüm aromalar ise kahve ağaçlarının yetiştiği bölge, yükseklik, toprak türü gibi etkenlere bağlı olarak kahve meyvesinin tadıyla ilgilidir. Tüm filtre kahve çeşitlerimiz %100 doğaldır ve söz konusu aromalar, meyvelerin kendi aromalarıdır. Gerçek kahveyle yeni tanışan müşterilerimizden, zaman zaman aromaların sonradan eklenip eklenmediği, katkı maddesi olup olmadığıyla ilgili sorular geldiği için bu konuyu bir kez daha belirtme ihtiyacı hissettik.

Granül Kahve vs Gerçek Kahve!

Bu yazımızda piyasada oldukça yaygın bir şekilde satılmakta olan granül kahve, diğer bir deyişle hazır kahve adındaki içecekle ilgili gerçekleri paylaşmak istedik. Daha hızlı ve kolay hazırlandığı için pek çok kişi tarafından tercih edilen granül kahve, lezzet ve içerik açısından gerçek kahvelerin çok uzağında kalmaktadır. Daha önemli ve tehlikeli olan durum ise kimyasal işlemlerle ve katkı maddeleriyle hazırlanan pek çok yiyecek ve içecek gibi granül kahve de sağlığınız açısından ciddi riskler taşıyabilmektedir.

guney-amerika-kahveleri-seti

Gerçek kahve demlemek, hazır kahveleri suya karıştırmakla kıyaslandığında biraz zahmet ve zaman gerektiren bir işlem olsa da çok daha sağlıklı ve lezzetli sonuçlar verir. Ayrıca biraz alışınca, çok da keyifli bir uğraştır. Tek bir lezzete bağlı kalmaz, her denediğimiz kahve çeşidinde yepyeni lezzetler ve aromalar keşfedebiliriz. Damak tadımıza göre yumuşak, dengeli veya sert kahveler tercih edebilir, farklı demleme yöntemleri kullanarak kahvemizin lezzetini çeşitlendirebiliriz.
Hepinize gerçek kahveli, keyifli ve mutlu günler dileriz.