El Salvador Kahvesi, Tadı ve Fincanınıza Yolculuğu

Bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, bir zamanlar yoğun bir kahve endüstrisine sahipti. Diğer birçok ülkede olduğu gibi kahve endüstrisi zamanla bazı sektelere uğradı. Şimdi de El Salvador kahvesi, bir zamanlar sahip olduğu büyük üne yeniden kavuşmaya çalışıyor.

 

El Salvador, en iyi kahveleri üreten bazı ülkelerle komşudur. Guatemala ve Honduras ile sınırlarını paylaşır. Peki, El Salvador kahvesi rakipleriyle nasıl kıyaslanır? Bu konuya biraz daha yakından göz atalım.

El Salvador Kahvesi

El Salvador'da Kahve Yetiştiriciliği

Kahve Yetiştiriciliği

El Salvador’daki kahve bitkileri deniz seviyesinden 1.200-1.500 metre yükseklikte yetişir. Ekim ve Mart ayları arasındaki hasat zamanı, çiftçilerin en yoğun olduğu zamandır. Yüksek rakımda yetişen kahveler, kahve sevenler tarafından tercih edilen bazı özellikler taşır. Bitkilerin büyümesi daha uzun sürer. Bu da onlara şeker ve besin maddelerini emmek ve güzel aromalara dönüştürmek için yeterli zamanı verir.


Çiftçilerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri “kahve yaprağı pası”dır. 1980’lerde diğer ülkeler daha düşük verimli kahve bitkilerinin ekimine geçti. Daha verimli olanların yerine hastalığa daha dayanıklı bitkileri tercih ettiler. El Salvador ise bitkilerini değiştirmemeyi seçti. Bu seçim, kahvenin saygınlığı için harika bir şeydi ama bazı olumsuzlukları da vardı. Yaşanan kahve pası salgını kahvenin kalitesini ve verimliliğini ciddi oranda etkiledi.

Kahve Endüstrisi

El Salvador kahvesinin ünü zarar gördü. Siyasi çalkantılar nedeniyle ülke bir süre iyi kahve üretemedi. Günümüzde ise saygınlığını yeniden kazanıyor. Ülke şimdilerde en iyi gurme Arabica kahve çekirdeklerinden bazılarını üretebiliyor ve single origin pazarında hızla yol alıyor.


Yüksek kaliteli El Salvador çekirdekleri toptan ihraç edilir ve ülke ekonomisi için çok önemlidir. El Salvador, Orta Amerika’daki en küçük ülke olabilir ama kahve konusunda en büyüklerinden biri.

El Salvador Kavesi

El Salvador Kahvesinin Tarihi

El Salvador’da kahve üretimi, her zaman bu kadar sakin şekilde yol almadı. Ülke ekonomik büyümesinde kahveye oldukça fazla bel bağladı ve zor zamanlar geçirdi. İçtiğiniz kahvenin tarihini ve fincanınıza yolculuğunu bilmek, kahve deneyiminizde büyük fark yaratabilir.

 

1880’ler

Kahve, El Salvador’un en önemli mahsullerinden biri haline geldi. Bu tarihlerden önce ise indigoya (geleneksel olarak boyanmış kumaş) bel bağlanıyordu. Ülke için güzel zamanlardı. Liderler kahveyi kalkınmanın yolu olarak görüyorlardı. Kahve üretimi ülkeye yeni zenginlikler ve fırsatlar sundu.

Güzel günler yine de uzun sürmedi. 1881-1882 yıllarında işler politik olarak değişti. Çiftçiler artık kamu arazilerine özgürce erişemiyordu. Bunun yerine kahve ve şeker tarlalarında düşük ücretle çalışmak zorunda kaldılar. Nüfusun yarısı topraklarını kaybetti.

 

1895

General Regalado başkanlığa geldi. 6.000 hektarlık araziyi 6 farklı bölgeye ayırdı. Regalado’dan sonra kahve meraklıları iktidara gelmeye devam etti. Kahve endüstrisinden elde ettikleri gelirle kendi servetlerini oluşturdular. Kahve üretimi arttıkça ülke durumu daha da iyileşti.

 

1920 ve 1930’lar

Üretimindeki artışla kahve, önemli ürünler arasında yeniden bir numara haline geldi. Kahve ihracatı, El Salvador’un toplam ihracatının %90’ını oluşturuyordu.

Ne var ki küresel ekonomik depresyon El Salvador’a ciddi bir darbe indirdi. Kahve fiyatları %33 oranında düştü. Sektördeki işçilerin çoğu ya işten çıkarıldı ya da ciddi maaş kesintileri yapıldı. Kırsal işsizlik tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi ve çiftçiler bu durumdan hiç memnun değildi. Bir isyan çıkardılar, bu durum birçoğunun polis tarafından vurulmasına neden oldu. Yaklaşık 30.000 köylü öldürüldü.

 

1970’ler

El Salvador kahve endüstrisi Büyük Buhran’dan sağ kurtulmayı başardı. Hatta gelişmeye devam etti. Kahve işleme sistemlerinde daha modern teknolojileri benimsediler. El Salvador artık en gelişmiş kahve üreticilerinden biriydi. 70’lerde dünyanın en büyük dördüncü ihracatçısıydı.

Bu durum zenginler için büyük bir kazançtı ama yoksullar acı çekmeye devam etti. Aldıkları ücretlerle zar zor hayatta kaldılar. Ülke üzerinde herhangi bir değişiklik yapma güçleri yoktu.  Birçoğu çiftliklerini terk etti. Bitkiler fazla büyüdü ve kahve meyveleri dallarında çürüdü.

Daha şiddetli karşılık bulan başka bir öfke hareketi başladı. Bunun karşılında ABD hükumeti bir toprak reform yapılması için bastırdı. Tarlalarda çalışan işçiler bir süre sonra kooperatiflerin sahibi oldular.

 

1990’lar

Kahve çiftliklerinin %78’i küçük üreticilere aitti. Kahve bir kez daha istihdam kaynağı haline geldi. 155.000 yerel işçiye iş olanağı sağlandı.

 

2000’ler ve Günümüz

El Salvador artık “Cup of Excellence” yarışmasına ev sahipliği yapıyor. Bu yarışma ülke kahvesinin durumuna ışık tutuyor. Bu şekilde dünyanın diğer bölgeleri, bu küçük ülkenin güçlü kahveler üretebileceğini anlamış oldu.

El Salvador Kahvesi

El Salvador Kahvesi Neden Bu Kadar Özeldir, Tadı Nasıldır?

Daha önce hiç El Salvador kahvesi denemediyseniz, artık Sezy Coffee’nin size özel seçkin çekirdeklerden hazırladığı El Salvador Shasta kahvesini denemenizin zamanı gelmiş olabilir. Kahvenin tadı ve diğer özellikler birçok faktöre bağlıdır. Konum, irtifa ve işleme yöntemleri gibi konular kahve için oldukça büyük önem taşır.

El Salvador Chichontepec özelliklerinin çoğunu yetiştiği yamaçlardan ve vadilerden alır. Düşük asiditeye sahip, yumuşak bir kahvedir. İnce, yumuşak bir tada sahiptir. El Salvador kahvesinin hem tadı hem de aroması oldukça hoştur.  Bazı türleri çikolata ya da narenciye tadındadır. Aroması baharatlı olduğu kadar tatlıdır da. Hafif asiditesi ve dengesi yumuşak bir kahve deneyimi sunar. Bu nedenle blend (harman) yapımına da uygundur.