V60 ile Kahve Nasıl Demlenir?

V60 ile kahve nasıl demlenir? Lezzetli kahve nasıl demlenir sorusunun pek çok farklı cevabı olmasına rağmen bizce V60 ile demleme hem yarattığı sonuçlar hem de pratik ve hızlı kullanımı açısından gözardı edilmemesi gereken bir demleme yöntemidir. Üçüncü dalga kahvecilerde sıklıkla kullanılan bu ekipman artık pek çok kahve sevenin de evlerinde kullanılmaktadır.

v60 Kahve Demleme

Kahvenizi ölçün!

Dijital bir terazi kullanarak 24 gram kahve tartınız. Bu miktarda kahveyle, tavsiye ettiğimiz 1 gram kahve için 15 ml su oranını kullandığınız takdirde yaklaşık 350 ml kahve demleyebilirsiniz. Fincanınızın ebatlarına göre kullanacağınız kahve miktarında değişiklik yapabilirsiniz.

V60-ile-kahve-nasıl-demlenir-öğütme-kalınlıkları

Kahvenizi Orta Kalınlıkta Öğütün​!

Kahvenizi çekirdek olarak alıyor ve kendiniz öğütüyorsanız orta kalınlıkta, örnek verecek olursak sofra tuzu kalınlığında öğütün. Online kahve sayfamızdan alışverişlerinizde, kahvenizi V60 ile demlemeye uygun şekilde öğütülmüş olarak alabilirsiniz.

V60-doğru-su-ısısı

Suyunuzu 95° Derece Sıcaklıkta Kaynatın!

Eğer suyu belirli ısılar arasında kaynatabilen elektronik bir ısıtıcı kullanıyorsanız 91°-96°derece arası sıcaklığı tercih ediniz. Eğer böyle bir ısıtıcınız yoksa suyunuzu kaynatın ve sıcaklığın tercih edilen aralığa düşmesi için 10-15 saniye kadar bekleyin.

Ekipmanı-ıslatın

Ekipmanı ve Filtre Kağıdınızı Islatın!

Demleme işlemine başlamadan önce kullanacağınız ekipmanı ve kağıt filtreyi sıcak suyla ıslattınız. Bu işlem kahvenizin demleme sırasında sıcaklığını korumasına yardımcı olurken, kağıt filtrenin tadının da kahvenize karışmasını engelleyecektir. İşlem sonrası alt haznede biriken suyu dökünüz.

V60-ile-kahve-nasıl-demlenir-başlangıç

Kahvenizi demlemeye başlayabilirsiniz!

Bu aşamada öğütülmüş kahvenizi filtre kağıdına ekleyerek gerçek demleme işlemine başlayabilirsiniz. Kahveyi ekledikten sonra düz bir üst yüzey için V60'ınızı hafifçe sallayınız. Tüm ekipmanı terazinin üzerine yerleştirin ve ağırlığı sıfırlayın. 

V60-ile-kahve-nasıl-demlenir-blooming

Blooming (Ön Demleme) Aşaması!

Saat yönünün tersinde dairesel bir hareketle kahvenize 50 ml kadar sıcak su ekleyin ve kahvenizin tüm yüzeyini ıslatın. 30 saniye bekleyin. Blooming adı verilen bu işlem, kahvenin içindeki gazların salınımını sağlayarak daha iyi bir demlemeye ve daha lezzetli bir kahveye yardımcı olur. Servis haznesinde biriken kahveyi damak lezzetinize göre dökebilir veya demleme işlemine devam edebilirsiniz. 

V60 Filtre Kahve Demleme

Demleme Aşaması

Yavaş ve dairesel hareketlerle kahvenize sıcak su ekleyin. Suyu tek bir noktaya dökmemeye özen gösterin. Bu sayede kağıt filtredeki kahvenin yüzeyi düz kalarak daha iyi bir demleme elde etmenizi sağlayacaktır. Hassas terazinizi kontrol etmeyi unutmayın. Her 1 gram kahve için 15 ml su eklemenizi tavsiye ederiz. Tüm suyun eklenmesi yaklaşık 2 dakika sürmelidir. 

V60-ile-kahve-nasıl-demlenir-tüm-suyun-süzülmesi

Tüm suyun süzülmesini bekleyin!

Eklediğiniz tüm suyun kahvenin içinden süzülerek servis haznesine süzülmesini bekleyin. Kahvenizin öğütülme kalınlığı ve su ekleme hızınız doğruysa tüm suyun süzülmesi yaklaşık bir dakika kadar sürecektir. Tüm su süzüldükten sonra kağıt fitreyi ve demlediğiniz kahveyi çöpe atabilir ya da kompost (doğal gübre) yapımında değerlendirebilirsiniz. 

V60-ile-kahve-nasıl-demlenir-afiyet-olsun

Afiyet Olsun!

Kahveniz artık servise hazır. Servis haznesini dairesel bir hareketle hafifçe sallayarak daha eşit bir aroma dağılımına ve daha iyi bir lezzete ulaşabilirsiniz. Afiyet Olsun!

Olası problemler ve tavsiyelerimiz

  • Demleme süresi beklenenden uzun sürüyorsa kahvenizi biraz daha kalın öğütün.
  • Demleme süresi beklenenden kısa sürüyorsa kahvenizi biraz daha ince öğütün.
  • Kahveniz acıysa fazla demlenmiş olabilir.Çekirdekleri biraz daha kalın öğütün.
  • Kahveniz fazlasıyla zayıf veya ekşiyse yeterince demlenmemiş olabilir. Çekirdekleri biraz daha ince öğütün.